Hoće li RS morati platiti za rušenje 16 džamija

Advokatski tim Islamske zajednice (IZ) u BiH očekuje presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine po apelaciji na odluku Vrhovnog suda Republike Srpske, prema kojoj su taj entitet i Grad Banja Luka zbog zastare oslobođeni plaćanja odštete u iznosu od 64,7 miliona KM za rušenje 16 banjalučkih džamija 1993. godine.

Javni dug

– Uputili smo više od deset urgencija. Vjerujemo da će ovaj sud pravično presuditi, jer oni su se prema pitanju ratne odštete i zločina koji ne zastarijeva već odredili u ranijim procesima – napominje advokat IZ Esad Hrvačić za “Dnevni avaz”.

Bude li, ipak, negativan ishod, predmet će biti upućen Međunarodnom sudu za ljudska prava u Strazburu. Presudi li Ustavni sud BiH u korist tužitelja, Republika Srpska platit će čak 128 miliona KM, što je, prema proračunu Hrvačića, iznos s kamatom od 18 posto na godišnjem nivou.

Pravosuđe RS, međutim, tokom 12 godina rada na ovom predmetu ni u jednom segmentu nije osporilo krivičnu odgovornost, već je, pozivajući se na zastaru predmeta, poništavalo prvostepene presude.

S druge strane, RS se poziva i na Zakon o unutrašnjem dugu, prema kojem čak i u slučaju isplate, to može činiti u obveznicama, pretvarajući ratnu štetu u javni dug.

– Slažem se u dijelu da je ovdje riječ o krivičnom djelu. Međutim, sva materijalna ili nematerijalna ratna šteta nastala od maja 1992. do 30. juna 1996. godine, tretira se kao unutrašnji dug i kao takav se isplaćuje u obveznicama. Ovdje, međutim, pored toga imamo i pitanje zastare predmeta – napominje za „Dnevni avaz“ glavni pravobranilac Republike Srpske Slobodan Radulj.

Stoji u ladici

U međuvremenu, savjetnik ministra pravde Republike Srpske Nikola Kovačević tvrdi da su RS i FBiH načelno dogovorile da je potrebna izrada jedinstvenog zakona koji će regulirati pojam ratne štete i načine njenog izmirenja u BiH, što znači i prekid svih sudskih postupaka u kojima su tužena strana jedan od ova dva entiteta.

– Zakon već postoji. To je Zakon o civilnim žrtvama rata BiH, koji je pripremljen 2010 godine, ali u ladici stoji i do danas se nije našao na dnevnom redu Parlamenta BiH. Samo malo dobre volje tražimo, jer vrlo lako se u BiH može dogovoriti isplata štete oštećenima – napominje  bivši logoraš Zijahudin Smailagić, predsjednik Regionalnog saveza logoraša BiH u Banjoj Luci.

Hronologija

2009. godine – Presudom Osnovnog suda Banja Luka, RS i Grad Banja Luka trebali su IZBiH isplatiti odštetu od 64,7 miliona KM zbog rušenja 16 vjerskih objekata na području Banje Luke

2009. godine
– Okružni sud poništio je presudu Osnovnog suda, uvaživši time žalbu tužene RS i Grada Banje Luke

2011. godine – IZBiH traži reviziju sudskog postupka na Vrhovnom sudu RS, ali ovaj sud odbija prigovor, oslobađa RS i Grad Banju Luku plaćanja troškova od 64 miliona KM

Pročitajte i ovo

U susret dragom mjesecu Ramazanu !

Ebu Hurejre, r.a., prenosi od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., da je rekao: Ko posti ramazan vjerujući …

Komentariši

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.