Pritužbe na ljekare u BiH zbog nesavjesnog liječenja nisu rijetkost, ali samo pojedini slučajevi dobiju sudski epilog u vidu osuđujuće presude ili gubitka dozvole za rad. Jedan od razloga zbog kojih se dešavaju ovakve stvari jeste to što pojedini doktori rade na mjestima za koja nisu educirani, a njihove greške u većini slučajeva skriva crna zemlja.
Nedisciplina u radu
Predsjednik Ljekarske komore Kantona Sarajevo Fahrudin Kulenović pojasnio da se one najviše odnose na povrede pravila rada, realizaciju i nedisciplinu tokom rada. Istakao je da je većina predmeta u toku, tako da još niko nije okrivljen.
U jednoj od žalbi stoji da je anesteziolog odbio pacijentu dati anesteziju. Imamo i jedno suđenje, a u pitanju je ozljeda novorođenčeta pri porođaju. Jedna ekspertna kuća dala je mišljenje da je u ovom slučaju došlo do medicinske greške. Ta ustanova smatra da je sve provedeno kako treba, a roditelji se žale jer je djetetu ozlijeđena jedna ruka, tako da će to sud riješiti. Također, imamo prijavu pacijenta koji tvrdi da mu ljekari daju pogrešnu terapiju i da ga neispravno liječe – pojašnjava Kulenović.
Jedina presuda koja je posljednjih godina zabilježena protiv nekog ljekara jeste ona koja je izrečena sarajevskoj doktorici Amili Cvijetić-Koldžo, kao zaposlenici Klinike za anesteziju i reanimaciju KCUS-a, osuđenoj na tri godine zatvora za smrt pacijentice Svjetlane Zukić.
U Komori doktora medicine Republike Srpske ističu da su u ovoj godini imali desetak žalbi pacijenata zbog ljekarskih grešaka te da su neki od njih riješeni, dok se u određenom broju još vode postupci pred nadležnim sudovima.
Neuređena oblast
– Naše desetogodišnje iskustvo pokazalo je da se posljednjih godina više pacijenata žali na profesionalnu grešku ljekara. Naša praksa prvo je da sačekamo pravosnažno sudsko rješenje, pa se tek onda razmatra privremeno ili trajno oduzimanje licenci – objasnila je za “Avaz” pravnica u Komori doktora medicine RS Dragana Mastalo.
Do sada su samo dva puta privremeno oduzete licence ljekarima iz RS, a nikada trajno.
Karakteristično je da se ljekari u RS ne mogu osigurati od ljekarske greške, jer ta oblast nije uređena. Domaća osiguravajuća društva nisu regulirala ove pojmove, dok strana ne žele osiguravati ljekare zbog “nesigurnosti pravnog sistema i dugotrajnih sudskih procesa”.
Prijaveza ljekarske greške
– Od 1. septembra do 30. novembra u KCUS pristiglo 17 prijava
– Komitet Ljekarske komore KS razmatra 20 predmeta
– Kantonalno tužilaštvo TK tokom 2011. godine u radu imalo jednu prijavu protiv ljekara
– Za nesavjesno liječenje tokom prošle godine primljene dvije prijave te donesena jedna naredba o neprovođenju istrage