“Srbija i dalje živi u politici osporavanja, ciničnog prebrojavanja i umanjivanja broja žrtava i razmjera genocida u Srebrenici. Devetnaest godina nakon tog strašnog događaja, našem društvu još nije omogućeno da potpuno razumije i shvati razmjere tog masovnog zločina, najmučnijeg epiloga politike koja je do njega dovela.
O genocidu u Srebrenici su svoj sud donijeli i Međunarodni sud pravde, Haški tribunal, Evropski parlament, porodice žrtava, susjedi, a Srbija je to učinila samo djelimično, usvajanjem nedovršene i nedorečene skupštinske Deklaracije o Srebrenici. Društvu se, kroz konačno demontiranje politike zločina i iskrenu osudu, mora pružiti prilika da shvati da izvršioci zločina nisu ničiji heroji, već nacionalna sramota. Proglašavanje 11. jula Danom sjećanja na srebreničke žrtve bio bi ljudski i civilizacijski dokaz transformacije zemlje, mjerilo prihvatanja onog što su narodi Evrope već učinili kroz Rezoluciju Evropskog parlamenta.
Devetnaest godina od genocida u Srebrenici, obavezni smo da kroz iskren odnos jedni prema drugima pomognemo u prevazilaženju uzroka koji su doveli do rata u Bosni i Hercegovini. Danas je neophodno više nego ikada raditi na prevazilaženju razlika između entiteta i naroda u BiH kako bi se stvorili uslovi za normalan život svih naroda Bosne i Hercegovine, a država postala moderna evropska zajednica više naroda. Liberalno demokratska partija je uvijek, kroz sve ono što je radila, insistirala na stvaranju uslova da se tako nešto i dogodi.
Izvođenje pred sud optuženih za ovaj zločin ne može samo po sebi biti dovoljna satisfakcija za žrtve i zbog toga nas svaki 11. jul obavezuje. Politike čiji su protagonisti završili u Hagu moraju biti definitivno poražene, a za zemlju stvorena šansa da se razvija tako što će drugačijim odnosom prema tom zločinu sebe osloboditi tereta odgovornosti za počinjene zločine, uključujući i genocid u Srebrenici”, stoji u izjavi Čedomira Jovanovića, predsjednika Liberalno demokratske partije Srbije.