Već dugo smo u zapadnom svijetu uvjetovani da jesti pristojno znači jesti pomoću pribora, kao što su viljuške, kašike i noževi. …
Općenito jedenje rukama prešućeno je pizzi, hamburgerima i malenim, zar ne? U nekim drugim zemljama naročito Indiji, većini Afrike i Bliskog istoka, jesti rukama je prikladno i zapravo dokazano da je zdravije.
Kako je zdravije?
‘Primitivno’ jedenje rukama i oblizivanje prstiju može biti zdravije i korisnije u nekim situacijama, a također može spriječiti i određene bolesti, piše internet stranica Healthier way of life.
Većina osoba koja jede brzo ima veće šanse za dijabetes tipa 2. S obzirom na činjenicu da jedenje kašikom i viljuškom ubrzava sam proces jedenja, nego kada se hrana jede rukama, očito je bolje jesti ‘nepristojno’ kad god je to moguće.
Ne samo što možete uzeti prstima jedan komadić hrane ili dva, za razliku od pet ili šest koje ćete pokupiti sa viljuškom/kašikom, već ćete jesti i sporije, poput zalogaja.
Stručnjaci navode da jedenje rukama upošljava sva čula. Korištenje pribora može postati mehaničko, gdje osoba jede bez razmišljanja jer ne postoji fizički kontakt sa hranom prije nego što dodirne usne. Kada dotaknemo hranu rukama, odmah se automatski na nju obraća veća pažnja, kako ćemo je uhvatiti, koja je temperatura, koliko možemo uzeti, kako ruke postaviti da bismo je zadržati. Pojedini ovaj način nazivaju ‘iskonsko jedenje’ jer se na ovaj način jelo prije nego što su ljudi smjestili pribor u svoje ruke kako bi jeli.
Zašto koristimo pribor?
Vjerovatno iz navike. Još kao maloj djeci u ruke su nam stavljene male viljuške i kašike i očekivalo se od nas da usavršimo ubadanje, zahvatanje i balansiranje čak iako nam je znatno zgodnije i praktičnije bilo da koristimo vlastite ruke. Vremenom smo se navikli. Prirodni instikt uzimanja hrane rukama se na kraju ugasila kao što smo i bolje ovladali korištenjem pribora.
Poboljšava probavu
Veoma je dobro znati da nakon što operemo ruke kako bi se oslobodili bakterija, određene tzv. korisne bakterije ostaju na njima, koje su rješenje za one štetne koje se nalaze unutar tijela i dobro ih je unijeti unutar tijela, a to se dešava kada jedemo prstima..
U međuvremenu, mozak dobija signale od nervnih završetaka o vrsti hrane, da li je topla ili hladna, čvrsta ili mehka, tako da priprema probavne organe za nju.
Sprječava prejedanje
Pojedini koji jedu rukama su vitkiji jer ne jedu previše. Problem pretilosti kod djece se može lagahno riješiti ukoliko im roditelji dopuste da jedu rukama.
Najsigurniji način da ostanete u formi
Oni koji jedu dok nešto rade pojedu znatno više hrane od onih koji jednostavno sjede za stolom i samo jedu.
Kada jedete sa obje ruke, ne možete učiniti ništa drugo, jer su ili masne ili zauzete. Na taj način koncentrisani ste na sami obrok i proces jedenja, tako da ćete i primijetiti koliko ste pojeli i kada je vrijeme da se zaustavite, pišu na stranici.
Praksa Poslanika islama, s.a.v.s, bila je da jede s tri prsta desne ruke i to: palcem, kažiprstom i srednjim prstom a nakon jela, oblizao bi prste, prije nego ih je oprao.
Ka’b b. Malik, r.a, kaže: Vidio sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s, kako jede s tri prsta, pa kada je završio, oblizao ih je.
Ibn Abbas, r.a, prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s, rekao: Kada neko od vas završi sa jelom, neka prste ne briše, dok ih ne obliže.
Vjerovjesnik, s.a.v.s, to povezuje s bereketom u hrani, pa u predaji Džabira, r.a, stoji da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, naredio oblizivanje prsta i potiranje posude iz koje smo jeli, potcrtavši: Vi ne znate u čemu je bereket!
IslamBosna.ba