Rezolucijom 310 koju je Smit predložio, a Kongres SAD-a usvojio bez ijednog prigovora, potvrđuje se da je “politika agresije i etničkog čišćenja, koju su provodile srpske snage u Srebrenici, genocid” te se “osuđuju sve izjave koje negiraju genocid”.
Rezolucijom se takođe poziva na “prepoznavanje elemenata genocida u budućnosti i njihovo sprečavanje, posebno u sukobima u Srednjoafričkoj Republici, Burundiju i Siriji”.
Pohvaljuju se hapšenja i izručenja Međunarodnom sudu u Hagu svih osoba osumnjičenih za ratne zločine, zločine protiv čovječnosti i genocid.
Rezolucija “odaje počast hiljadama nevinih ljudi ubijenih u Srebrenici u julu 1995. godine, kao i svim osobama koje su tokom rata i genocida u BiH bile izložene torturama”.
“Ove sedmice svijet će stati kako bi se prisjetio i razmislio o genocidu u Srebrenici, hororu, brutalnosti i masovnim ubistvima koji su počeli 11. jula 1995. godine. Ove sedmice se prisjećamo i odajemo počast hrabrim Bosancima koji su patili i umrli, žrtvama genocida. I ove sedmice međunarodna zajednica se mora posvetiti ostvarivanju pravde, jednom zauvijek”, rekao je Smit u svom obraćanju.
On je dodao da su UN-ove snage, koje su trebale braniti “sigurnu zonu” svim sredstvima, pa i upotrebom sile, bile samo posmatrači.
Kongresmen Smit, koji je Rezoluciju stavio u kongresnu proceduru, kopredsjedavajući je bošnjačkog kokusa u Kongresu SAD.
On je i 2005. godine u Kongres je uputio Rezoluciju 199. koja je usvojena i kojom su zločini u Srebrenici okarakterisani kao genocid
Kompletnu Rezoluciju 310 pronađite ovdje.