Prema podacima sa vodomjernih stanica automatskog hidrološkog monitoring sistema “Agencije za vodno područje rijeke Save, Sarajevo” do 17 sati nivoi rijeke Bosne kao i njenih pritoka su u opadanju. Svakih sat vremena nivo rijeke Bosne u Zavidovićima se smanjuje za oko 7 cm.
Rijeka Vrbas i rijeka Spreča također bilježe blago opadanje nivoa.
Rijeka Sana je u blagom padu nivoa, dok je Sanica u stagnaciji.
Posebno teška situacija je na području Posavine. Vodostaji su u porastu, mada se u posljednih par mjerenja taj porast usporava. Uzrok porasta vodostaja su povećani nivoi rijeke Une i zabilježeni porasti nivoa pritoka rijeke Save u Hrvatskoj na kojima se bilježe maksimumi.
Prema posljednjim raspoloživim podacima sa terena je na više lokaliteta došlo je do prelijevanja i oštećenja Savskog odbrambenog nasipa, u poplavnom području Odžačka Posavina u naseljima Prud, Zorice-Trnjak i Vojskova, kao i poplavnom području Srednja Posavina u naseljima Grebnice, Domaljevac, Kopanice.
Poplavno područje Odžačka Posavina
Na lokaciji ustave Starača u Trnjaku, 50 m nizvodno, došlo je do prelijevanja vode preko savskog odbrambenog nasipa u branjeno područje.
Na području Pruda bilježi se kontinuirano prelijevanje preko savskog odbrambenog nasipa. Područje je odsječeno i sa vrlo ograničenim mogućnostima za bilo kakve intervencije. Pod vodom je i Centar odbrane od poplava COP Prud. Vrši se djelomična evakuacija stanovništa.
– Crpne stanice (CS) Svilaj, CS Zorice I i CS Zorice II nisu u funkciji, pošto je napajanje električnom energijom prekinuto jer je isključeno trafo područja iz sigurnosnih razloga, a pumpe ove snage se ne mogu pokretati putem agregata.
Na dionici Zorice savskog odbrambenog nasipa voda preljeva. Vrši se evakuacija stanovištva naselja Zorice i Vojskova.
Na CS Svilaj, usljed izlijevanja vode iz odvodnog sabirnog kanala koji se nalazi u branjenom području došlo je do plavljenja dijela branjenog područja. Predstavnici pravnog lica angažovanog na odbrani od poplava i pojačanom održavanju zaštitnih vodnih objekata uspjeli su spriječiti daljnje plavljenje izgradnjom pomoćnog nadvišenja oko sabirnog bazena.
Na potezu odvodnog kanala Svilaj-Potočani, na desnoj obali, došlo je do prelijevanja nasipa uz kanal na potezu od oko 300 m. Predstavnici pravnog lica angažovanog na odbrani od poplava i pojačanom održavanju zaštitnih vodnih objekata su na terenu i intenzivno rade na izgradnji nadvišenja i uspostave druge odbrambene linije.
Na dionici Savskog odbrambenog nasipa u Svilaju, uzvodno od ušća kanala Svilaj-Potočani, je došlo do prelijevanja preko Savskog odbrambenog nasipa. Predstavnici pravnog lica angažovanog na odbrani od poplava i pojačanom održavanju zaštitnih vodnih objekata izgradili su nadvišenje i uz jedan bunar za izjednačavanje pritiska formiranog od vreća punjenih pijeskom uspjeli smanjiti količinu prelijevanja.
Na ostalim dionicama Savskog odbrambenog nasipa na poplavnom području Odžačka Posavina, stanje je također zabrinjavajuće u pogledu stabilnosti nasipa (izuzetno visok nivo vode, nedovoljno zaštitno nadvišenje na pojedinim dionicama nasipa).
Poplavno područje Srednja Posavina
Na dionici savskog odbrambenog nasipa u naselju Grebnice, rijeka Sava preljeva na nekoliko lokacija, a odbrana od daljeg prodora vode vrši se uspostavom privremenih nasipa – formiranjem druge odbrambene linije. Predstavnici pravnog lica angažovanog na odbrani od poplava i pojačanom održavanju zaštitnih vodnih objekata za sada uspijevaju održati trenutno stanje.
Ista je situacija i na dionici Kopanice gdje rijeka Sava preljeva na dužini od oko 2km i gdje se također postavlja druga odbrambena linija od strane predstavnika pravnog lica angažovanog na odbrani od poplava i pojačanom održavanju zaštitnih vodnih objekata. Trenutno je ovo najkritičniji lokalitet na ovom poplavnom području.
Usljed proboja rijeke Bosne ispod željezničke pruge u Šamcu i zapunjenja kanala Grebnice na CS Tolisa poplavni val je u 01:30 došao na prag ove CS na kojoj su trenutno uključene sve raspoložive pumpe (ukupno 7 agregata) koje rade uredno i bez prekida.
Nanos na rešetkama predstavlja stalni problem, koji se uz angažman 20 ljudi i mehanizacije kontinuirano uklanja.
ZABILJEŽENI NIVOI NA VODOTOCIMA U POSLJEDNJIH SAT VREMENA
Rijeka Sava:
Odžak porast vodostaja iznosi 2 cm
Šamac stagnacija vodostaja
Orašje stagnacija vodostaja
Aktivne su mjere vanredne odbrane od poplava na području Odžačke i Srednje Posavine.
Upućen je zahtjev Nadležnom Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da se s hodno odredbama člana 33. Uredbe o vrstama i sadržaju planova zaštite od štetnog djelovanja voda (“Službene novine Federacije BiH”, broj 26/09), uputi zahtjev Komandantu Štaba Federalne Uprave Civilne zaštite da se u provedbu odbrane od poplava na poplavnim područjima Odžačka i Srednja Posavina pojačano uključe sve raspoložive jedinice civilne zaštite sa raspoloživim ljudstvom i materijalnim sredstvima.
Upućen je zahjtev Komandantu Štaba Federalne Uprave Civilne zaštite za pomoć za ugrožena područja u vidu dostave neophodnih potrepština (gorivo, baterijske lampe, čizme, kabanice, čamci, hrana i voda, potrepštine za malodobnu djecu i dojenčad).
Ostvaren je kontinuirani kontakt i razmjena informacija sa nadležnom službom Javne ustanove „Vode Sprpske“ Bijeljina i nadležnom službom „Hrvatskih voda“ Republike Hrvatske.
Od Državne Uprave za zaštitu i spašavanje Republike Hrvatske tokom noći i jutarnjih sati obezbijeđeno je 50.000 vreća za punjene pijeskom koje se koriste za vršenje radova na odbrani od poplava na predmetnim poplavnim područjima. Zatražena je dodatna količina od 50.000 vreća za pijesak za formiranje druge odbrambene linije.
Po dobijanju novih informacija o vodostajima uslijedit će naredno saopštenje.
Agencija provodi sve aktivnosti, u okviru obaveza i nadležnosti propisanih Zakonom o vodama FBiH. U centru informacionog sistema voda odvijaju se stalne dežure od strane uposlenika Agencije, saopćeno je iz Agencije za vodno područje rijeke Save.
(Fena)