Američki predsjednik Barack Obama rekao je u Bijeloj kući da SAD treba reagirati na ubijanje građana hemijskim oružjem, ali će tražiti dozvolu Kongresa za vojni udar na tu državu. Sudeći prema ovom govoru, Obama je odgodio napad zato što će tražiti odobrenje Kongresa za zračne napade.
Rekao je da će se u što kraćem roku u Kongresu raspravljati i glasati o napadima na Siriju. Uvjeren je da ima ovlasti pokrenuti napad bez glasanja u Kongresu, no dodao je da će odluka biti “snažnija” ako dobije podršku Kongresa koji se vraća s ljetne pauze 9. septembra.
“Šef udruženih snaga me je izvijestio da smo spremni za napad u bilo kojem trenutku”, kazao je Obama te dodao je “vojska spremna za njegovu naredbu”.
“Odlučio sam da SAD treba poduzeti vojnu akciju protiv Sirije. Odlučio sam da trebamo pripremiti akciju. Ona će biti poduzeta sada, sljedeće sedmice ili sljedeći mjesec”, rekao je Obama.
“Tražit ću autorizaciju za upotrebu sile od kongresa”, kazao je Obama i dodao da će krenuti u akciju i bez pristanka Vijeća sigurnosti “koje je paralizirano”.
Na početku obraćanja Obama je kazao da je prije deset dana svijet gledao horor u najžešćem napadu u 21. stoljeću.
“Jučer smo pokazali dokaze da je Assadov režim izveo napade hemijskim oružjem. Svi su vidjeli strašne slike mrtvih. 700 je bilo djece. Djecu je ubila vlada. Ovaj napad je napad na poštovanje i svjetsku sigurnost”, rekao je Obama.
“To bi moglo voditi do eskalacije sukoba hemijskim oružjem. Koju poruku ćemo poslati ako diktator može plinom ubijati građane svoje države”, kazao je Obama.
Poručio je svim pripadnicima Kongresa da donesu tu odluku zbog nacionalne sigurnosti SAD-a.
“Ne možemo okrenuti glavu od masakra nevinih civila. Mi smo SAD, ne možemo se praviti da nismo vidjeli što se dogodilo u Damasku”, rekao je Obama.
U petak je Obama rekao da još nije donio odluku o napadu na Siriju. Jučer je Bijela kuća objavila neke dokaze koji navodno povezuju sirijski režim sa napadom hemijskim oružjem u predgrađu Damaska prošle sedmice.
Predsjednik Kongresa John Boehner je zatražio od Obame da se konsultuje s parlamentom o svojim planovima za vojnu akciju. Predsjednik trpi kritike i sa ljevice i sa desnice. Dok su mnogi parlamentarci protiv vojnog odgovora, drugi traže više informacija o američkoj misiji.