Protesti roditelja djece iz Konjević-Polja u Sarajevu mogli bi biti samo vrh ledenoga brijega. Naime, i povratnici u Doboju, Modriči i Tesliću imaju iste probleme – uvođenje bosanskoga jezika i nacionalne grupe predmeta. Povratnici su prije početka školske godine od nadležnog ministarstva tražili da se ovaj problem riješi po Zakonu o osnovnom obrazovanju. Međutim, iz ministarstva i na naše dopise upućene prije mjesec dana – šute!
Nacionalna diskriminacija i u dobojskim školama evidentna je na svakom koraku. U OŠ “Dositej Obradović” oko 60 procenata je učenika Bošnjaka. Uprkos tome, nema nastave na bosanskom jeziku ni nacionalne grupe predmeta. I to nije sve.
“U ovoj školi samo je jedna učiteljica Bošnjakinja, a po svim kabinetima i učionicama postavljene su ikone. Čak se ikona nalazi i u kabinetu za vjeronauk”, kaže Murvet Bajraktarević, odbornik u Skupštini Grada Doboja
Kabinet islamskog vjeronauka jedini ima izražen problem grijanja, a nedavno su roditelji primijetili da se njihovoj djeci u školskoj kuhinji služi svinjetina.
Uputila sam primjedbu direktoru i vidim da je to riješeno – u kuhinji piše da su peciva na ulju i da je salama pileća. Da li je to sada tako – ja ne znam”, kaže Lamija Mehmedić, profesorica islamske teologije.
U upravi škole ističu kako je ovo pitanje više politike, te kako od roditelja nije bilo inicijative za uvođenje nacionalne grupe predmeta. Pitanja je mnogo.
“Da li ćemo time dobiti jedan širok dijapazon znanja i kultura kojima treba da se ponosimo ili ćemo dobiti jednostavno to da se još više otuđimo”, kaže Lazo Pejčić, direktor OŠ “Dositej Obradović”.
Mjesecima uzaludno ministru Goranu Mutapdžiji pišu i povratnici u Teslić.
Teslićanin Esad Iriškić kaže kako su razočarani ovakvim odnosom Ministarstva prosvjete RS-a, s obzirom na to da se i na području Teslića pojavio isti problem.
Roditelji 409 povratnika-osnovaca u Modriču i Vukosavlje još šalju djecu u školu, pozivajući ministra da ne dozvoli da i ova djeca napuste nastavu.
“Ako se želi da se djeca vrate u školu, da se uspostavi komunikacija, zašto se u Modriči, gdje djeca redovno pohađaju školu, ne riješi ovaj problem zastupljenosti bosanskog jezika i nacionalne grupe predmeta”, poručuje Dževad Džambić, predsjednik UO Udruženja povratnika “Mostovi nade” Modriča
Iako je u članu 12 Zakona o osnovnom obrazovanju RS-a to zagarantovano, vlasti u ovom entitetu i svoje zakone primjenjuju, uglavnom, selektivno.