Deseti „Marš mira“ od Nezuka do Potočara, kojim se obilježavaju dvije decenije od genocida u bosanskohercegovačkom gradu Srebrenici, bit će najmasovniji do sada i u toku su finalne pripreme za njegovu realizaciju.
„Marš mira“ će biti održan od 8. do 10. jula, a kako nam je kazao predsjednik Pododbora Hamdija Fejzić, ove godine će u maršu, prema prijavama, učestvovati više od 10.000 ljudi.
„Što se tiče ‘Marša mira’ i aktivnosti koje smo imali da provedemo u protekom vremenu, mi smo uglavnom u toj završnoj fazi. Danas imamo sastanak Pododbora ovdje na terenu, u Sapni. Odavde krećemo da obiđemo sve tačke i punktove gdje se treba noćiti i neka kritična mjesta kuda se prolazi, tako da je ovo naš finiš tih aktivnosti“, kazao je Fejzić.
Jedan od problema koji se spominjao jeste sanacija klizišta koje je blokiralo jednu dionicu puta kojim prolaze učesnici „Marša mira“.
„Imamo taj dio klizišta koji nije saniran. Međutim, evo mašine su danas na tom klizištu i izvođači nam govore da će to biti za par dana gotovo“, navodi naš sagovornik.
Naknadne prijave
Ramić navodi kako je Federalno ministarstvo izbjeglih i raseljenih ranije odvojilo sredstva, ali je nastao zastoj zbog procedura javnih nabavki – dobijanja i odabira izvođača, isteka vremena žalbe i drugih procedura.
Prethodnih godina, broj učesnika „Marša mira“ dostizao je cifru do 10.000, no ove godine će ih biti više. Tačan broj se ne zna jer se, tradicionalno, mnogi prijave prvog dana u Nezuku, a neki se koloni priključe u narednim danima, kaže Ramić.
„Mi imamo brojne grupne prijave, uglavnom je riječ o organizovanim grupama koje su išle prethodnih godina, plus prijave novih grupa i pojedinaca. Trenutno imamo puno veću zainteresovanost i prijava nego što je bilo prethodnih godina, a 8. jula ujutro ćemo imati tačan broj onih koji će započeti ‘Marš mira'“, ističe on.
Pored pješaka, i ove godine će iz mnogih dijelova Bosne i Hercegovine, pa i regije, brojni motociklisti i biciklisti krenuti ka Srebrenici. Naravno, treba posebno istaći i maratonce koji polaze iz još jednog balkanskog grada-stradalnika: Vukovara.
Učesnici iz Bihaća, Vukovara, Goražda, Srbije…
„Imamo motoriste, bicikliste, pa i one koji su pješke već krenuli prema Nezuku. Imamo i maratonce iz Vukovara, bicikliste iz Goražda, iz Bihaća motocikliste i bicikliste, kao iz još mnogih dijelova BiH. Najavili su dolazak i motociklisti iz Srbije, samo ne znamo u kojem broju dolaze. Prije dvije godine su imali problema u dolasku, prošle godine su došli bez problema, ali su imali kamenovanje u Valjevu“, kazao je Ramić.
„Marš mira“ godinama ima ustaljeni kodeks ponašanja koga se svi učesnici moraju pridržavati.
„Imamo preporuku da niko ne nosi neke natpise koji mogu izazvati revolt kod drugog i drugačijeg“, dodaje Ramić.
„Ovaj marš je Marš mira, da pokažemo dužno poštovanje prema žrtvama koje su stradale na ovom putu, žrtvama genocida koje su stradale i prema svim žrtvama koje su stradale u odbrani BiH. Ne bi željeli da bilo koji pojedinac ili grupa naruše ono zbog čega smo pošli i šta nam je nijet [namjera djela], a nijet nam je da naši mrtvi ne zahatare [ne zamjere] na onome što činimo već da budu zadovoljni. Mi to činimo zbog njih, ali i zbog generacija koje dolaze, da pošaljemo poruku da naše mrtve, poginule za BiH nećemo nikada zaboraviti, a mlađima da nastave put kojim smo krenuli“, kazao je predsjednik Pododbora za „Marš mira“.
Izvor: Al Jazeera